Excellence_in_Education_2016.jpg

Celebrating Staff Excellence in Education

64 Bend-La Pine Schools Staff Members are Honored

Article Date: May 17, 2016

Tuesday afternoon 64 Bend-La Pine Schools staff members will be honored for their exceptional work and commitment to students as Excellence in Education award winners. This year’s event takes place at Silver Rail Elementary School at 4:30 p.m. Tuesday, May 17.

“It is inspiring to hear stories of how these staff members have made a powerful difference at our schools and are positively influencing the lives of students,” said Superintendent Shay Mikalson. “The Excellence in Education awards are great way to celebrate exceptional staff members.”

The winning staff members are considered for Bend-La Pine Schools’ employee of the year honors announced in August.

Staff members honored for their outstanding contributions are:

Bear Creek Elementary School: Ana Wright and Erin Micken
Bend Senior High School: Connie Hoffstetter, Mary Hofer
Buckingham Elementary School: Janelle Wilcox, Rebecca Morales
Cascade Middle School: Matea Haugen, Lisa Germain
Elk Meadow Elementary School: Anna Boise, Allison Harris
Ensworth Elementary School: Gabe Rice, Lybe Crumpton
High Desert Middle School: Jill Anderson, Nole Kennedy
High Lakes Elementary School: Michele Vincent, Renee McCoy
Highland Magnet at Kenwood School: Malissa Fields, Lorin Page
Juniper Elementary School: Kelley Wilson, Betty Drullinger
La Pine Elementary School: Kaelynn Adams, Diane Slater
La Pine High School: Jamie Gunter, Amber Downing
La Pine Middle School: Tony Deandrade, Carrie Baisch
Lava Ridge Elementary School: Yolanda Webb, Tim Burdsall
Maintenance Department: Dana Wilson
Marshall High School: Anita Thompson
Mountain View High School: Lindsey Corley, Donna Layne
Nutrition Services Department: Renee Baisinger
Pacific Crest Middle School: Marta Broberg, Ashlee Davis
Pilot Butte Middle School: Leticia Hellerud, Dan Potts
Pine Ridge Elementary School: Kelly Brown, Becky Hillman
Ponderosa Elementary School: Linda Hickmann, Lori Hewitt
REALMS: Jennifer Scalley, Eric Beck
R.E. Jewell Elementary School: Kristen McGee, Amanda Detweiler
Rosland Elementary School: Karen Kromer-Foster, Heather Dunn
Silver Rail Elementary School: Rebecca Easton, Jeff Wingate
Sky View Middle School: Claire Sheehan, Sarah Huddart
Special Programs Department: Cara Dodge, Jen Goodman
Summit High School: Sally Durr, Ami Zepnewski
Teaching and Learning Department: Mara Stephens
Three Rivers School: Jill James, Carol Foisset
Transportation Department: Lissa King
Westside Village Magnet at Kingston School: Felicia Anderson
William E. Miller Elementary School: Carolyn Hasenoehrl, Mara Richardson